اخبار > معرفی کتاب «هنر و سیاست: تاریخچه مختصری از فعالیت‌های هنری برای تحولّات اجتماعی از سال ۱۹۴۵»/کلودیا مش


          مروری بر کتاب‌های مهم هنر و زیباشناسی

          معرفی کتاب «هنر و سیاست: تاریخچه مختصری از فعالیت‌های هنری برای تحولّات اجتماعی از سال ۱۹۴۵»/کلودیا مش

 

کتاب «هنر و سیاست: تاریخچه مختصری از فعالیت‌های هنری برای تحولّات اجتماعی از سال ۱۹۴۵» نوشتهٔ کلودیا مش که انتشارات آی بی توریس آن را منتشر کرده است، ساز و کارهایی برای فهم و رمزگشایی هنر سیاسی ــ به‌عنوان شاخه‌ای مهم و مطالعه نشده در هنر پس از جنگ ــ در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

هنر معاصر توجه فزاینده‌ای به تغییر باور مخاطبان خود دارد. برای پیشبرد این امر، هنر از راهبردهای مختلفی برای انتقال یک پیام سیاسی استفاده می‌کند. این کتاب ابزارهایی برای رمزگشایی و تجلیل از هنر سیاسی در اختیار  خوانندگان قرار می دهد که زمینه‌ای مهم و مطالعه نشده در هنر پس از جنگ است، از آثار پس از جنگِ پابلو پیکاسو و الکساندر دینکا تا پروژه فیلم مرزی و آثار مبتنی بر وب بئاتریز داکوستا. «هنر و سیاست: تاریخچه مختصر  هنر برای تغییر اجتماعی پس از ۱۹۴۵» به این موضوع می‌پردازد که هنرمندان هنرهای دیداری یا غیردیداری با سیاست‌های اصلی جامعه چگونه درگیر شده‌اند و با تعریفی گسترده‌‌تر از امر سیاسی، رویکرد آنان به جنبش‌های مردمی، به ویژه پس از سال ۱۹۶۰، چگونه بوده است. این کتاب، دارای فصل‌هایی در موضوعات پسااستعمار، فمینیسم، جنبش ضد جنگ، محیط زیست، و جنبش‌های همجنسگرایی و ضد جهانی‌شدن است. نویسنده نشان می‌دهد که چگونه آثار هنری منفرد با تغییرات ایدئولوژیکی عظیم در جامعه طنین‌انداز می‌شوند. «هنر و سیاست» ضمن تاکید بر غرب، تحولات جهانی را نیز ــ با نگاهی به تولیدات هنری هنرمندان آفریقایی پسااستعماری، آمریکای لاتین و خاورمیانه ــ در نظر می‌گیرد. رویکرد موردپژوهی نویسنده به موضوع، دریافتی کلی از پیچیده‌ترین موضوعات را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

این کتاب همچنین خوانندگان خود را به چالش می‌کشد تا آثار هنری سیاسیِ غالباً بی‌ارزش و به حاشیه رانده شده را به‌درستی، بخشی از تاریخ هنر مدرن و معاصر بدانند.

    اطلاعات کتاب‌شناختی

عنوان: هنر و سیاست: تاریخچه مختصری از فعالیت‌های هنری برای تحولّات اجتماعی از سال ۱۹۴۵

      Art and Politics: A Small History of Art

      for Social Change Since 1945

نویسنده: کلودیا مش (Claudia Mesch)

ناشر: آی بی توریس (I.B.Tauris)

سال انتشار: ۲۰۱۳

تعداد صفحات: ۲۴۰ صفحه

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١٣ تير ١٤٠٣ - ١٦:٢٦ | نسخه چاپي

خروج
همه حقوق وبگاه، از آن كتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر است. © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب و تصاویر وبگاه با ذکر منبع بلامانع است.