اخبار > معرفی کتاب «حسین بن علی در افق معاصرت»/ به کوشش بیژن عبدالکریمی، معصومه بوذری، زینب شریعت نیا، سید جواد میری


          مروری بر کتاب‌های مهم حوزه فرهنگ

         معرفی کتاب «حسین بن علی در افق معاصرت»/ به کوشش بیژن عبدالکریمی، معصومه بوذری، زینب شریعت نیا، سید جواد میری

 

در کتاب «حسین بن علی در افق معاصرت» برخی از متفکران و صاحب‌نظران معاصرريا، تلاش کرده‌اند مسیر تازه‌ای برای اندیشیدن به میراث بزرگ فرهنگ شیعی و سنت عاشورایی در افق تفکر انسان معاصر بگشایند. همچنین نویسندگان در جلد دوم، روایت شریعتی از حسین‌بن‌علی (ع) در کتاب «حسین وارث آدم» و ارتباط آن با زیست‌جهان کنونی ما را مورد تأمل قرار داده‌اند.

حسین بن علی در افق معاصرت

 
 جلد اول: بازتفسیر سنت عاشورایی به منزلۀ تبلور روح اسلام ایرانی

شخصیت، شیوۀ زیست و شهادت حسین‌بن‌علی، یکی از حماسی‌ترین و انسانی‌ترین رویدادهای تاریخ بشری و هستۀ مرکزی مذهب شیعی و این مذهب تبلور روح قوم ایرانی است و سنت شعائر عاشورایی یکی از شاخص‌ترین نمادهای فرهنگی هویت شیعی‌_ ایرانی است. متأسفانه به‌دنبال بسط عقلانیت جدید و سیطرۀ نیهیلیسم جهانی در سراسر کرۀ زمین، پیوند جوانان و نسل‌های جدید با همۀ سنن و مآثر تاریخی ماقبل مدرن منقطع گشته، حتی این انقطاع به نوعی بیگانگی و بدتر از آن به نوعی نفرت و خودبیزاری از فرهنگ و هویت تاریخی خویشتن تبدیل گردیده است. از سوی دیگر، به دلیل ظهور فضای پسامدرن و تضعیف شدن مرجعیت بسیاری از نهادهای سنتی و نیز به جهت ناتوانی این نهادها در بازترجمان تفکر و ارزش‌های مستتر در سنن ماقبل مدرن به زبان معاصرت و طرح ارزش‌های والای عالم سنت در افق معاصرت، نیهیلیسم روزگار ما چهره‌ای غم‌انگیزتر و وحشت‌انگیزتر به خود گرفته است. این کتاب کوششی اندک برای گام نهادن در مسیری بسیار بزرگ، یعنی گشودن مسیر تازه‌ای برای اندیشیدن به همۀ ارزش‌های والای عالم سنت، به‌خصوص میراث بزرگ فرهنگ شیعی و سنت عاشورایی در افق تفکر انسان معاصر است.

 جلد دوم: بازخوانی انتقادی «حسین وارث آدم»
حادثۀ کربلا و سنت عاشورایی یکی از آن اموری است که همگان می‌پندارند آن را می‌شناسند و با آن آشنا هستند، اما واقعیت این است که فرهنگ عاشورا یکی از غایب‌ترین پدیده‌ها در حیات ماست که برای فهم آن نیازمند «آشنایی‌زدایی» به معنای عمیق کلمه هستیم. ولی این آشنایی‌زدایی امر خطیری است و مهم‌تر از آن، یافتن پاسخ این پرسش است: آشنایی‌زدایی از مأنوس‌ترین امور چگونه امکان‌پذیر خواهد بود؟ حسین وارث آدم، اثر ماندگار علی شریعتی، یکی از مهم‌ترین تلاش‌های نظری و ادبی در جهت به افق معاصرت آوردن واقعهٔ عاشورای حسینی در روزگار ماست. شریعتی را بی‌تردید باید یکی از کلاسیک‌های جامعه‌شناسی، لااقل در افق تاریخی خودمان، تلقی کرد. در این کتاب کوشش شده است اثر ماندگار این جامعه‌شناس و متفکر اثرگذار ایرانی مورد خوانش و بازخوانی انتقادی قرار گیرد. در این اثر برخی از متفکران و صاحب‌نظران معاصر از منظرهای گوناگون روایت شریعتی از حسین‌بن‌علی در کتاب حسین وارث آدم و ارتباط آن با زیست‌جهان کنونی ما را مورد تأمل قرار داده‌اند.


   ∎ اطلاعات کتاب‌شناختی: 

عنوان: حسین بن علی در افق معاصرت (جلد اول: بازتفسیر سنت عاشورایی به منزلۀ تبلور روح اسلام ایرانی) 

نویسنده:  بیژن عبدالکریمی، معصومه بوذری

ناشر: انتشارات نقد فرهنگ

سال انتشار: ۱۴۰۰

تعداد صفحات: ۲۶۴ صفحه

   ∎ اطلاعات کتاب‌شناختی: 

عنوان: حسین بن علی در افق معاصرت جلد دوم: بازخوانی انتقادی «حسین وارث آدم»

نویسنده: زینب شریعت نیا، سید جواد میری

ناشر: انتشارات نقد فرهنگ

سال انتشار: ۱۴۰۰

تعداد صفحات: ۱۵۲ صفحه


 

   زمان انتشار: سه شنبه ١٩ تير ١٤٠٣ - ٠٧:٤٣ | نسخه چاپي

خروج
همه حقوق وبگاه، از آن كتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر است. © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب و تصاویر وبگاه با ذکر منبع بلامانع است.