اخبار > معرفی کتاب «تروریست‌ها چه می‌خواهند؟»/ لوئیز ریچاردسون


          مروری بر کتاب‌های مهم حوزه فرهنگ

         معرفی کتاب «تروریست‌ها چه می‌خواهند؟»/ لوئیز ریچاردسون

 

کتاب «تروریست‌ها چه می‌خواهند؟»، با بهره‌گیری از سال‌ها تحقیق در زمینه تحول جنبش‌های تروریستی و راهبردهای ضد تروریستی در سرتاسر جهان، به ماهیت تهدید تروریسم که امروزه با آن روبرو هستیم، می‌پردازد. همچنین ظرف و زمینه ظهور و خاستگاه تروریست‌ها و عناصری را که آنها را تحریک به جنگ می‌کند، مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد. همچنین این کتاب تجارب دموکراسی‌های دنیا در مقابله با تروریسم را واکاوی می‌کند.

تروریست‌ها نه دیوانه‌اند نه روانی. آن‌ها از همه بخش‌های دنیا آمده‌اند. برخی از آن‌ها از سوی طبقات جامعه‌ای که از آن سر برآورده‌اند حمایت می‌شوند و برخی دیگر نمی‌شوند. آن‌ها از نظر تعداد و جمعیت نیز متفاوت‌اند، از گروهی چند نفره از ملی‌گرایان کوسیایی تا هزاران نفر نیروی مسلح [داعشی] متغییر است. برخی برای همان اهداف قدیمی و سنتی می‌جنگند که برای قرن‌ها بر سر آن‌ها جنگ بوده است، نظیر حفظ قلمرو ملی. عده‌ای هم تلاش می‌کنند نظام حاکم بر جامعه خود را براندازند. تروریست‌ها ممکن است از هر مذهبی با هر ملیّت یا سابقه دینی و مذهبی باشند. اما یک چیز در مورد همه آن‌ها مشترک است. آن‌ها ضعیف‌تر از کسانی هستند که با آن‌ها مخالفت می‌کنند.

این کتاب با بهره‌گیری از سال‌ها تحقیق در زمینه تحول جنبش‌های تروریستی و استراتژی‌های ضد تروریستی در سرتاسر جهان، به ماهیت تهدید تروریسم که امروزه با آن روبرو هستیم، می‌پردازد. همچنین ظرف و زمینه ظهور و خاستگاه تروریست‌ها و عناصری را که آنها را تحریک به جنگ می‌کند مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد. همچنین این کتاب تجارب نظام‌های دموکراتیک دنیا در مقابله با تروریسم را مورد بررسی قرار می‌دهد.

من دیدگاه‌های متفاوتی از کارشناسانی که در حوزه تروریسم مطالعه کرده‌اند در اختیار دارم. پیش‌زمینه من از جایی نشات گرفته است که تروریست‌های بسیاری از آن سربر آورده‌اند و بخش اعظم زندگی حرفه‌ای‌ام را در جهت فهم آنها صرف نموده‌ام. وقتی به سبعیّت و بی‌رحمی تروریست‌ها فکر می‌کنم، به مرتکب شوندگان این عمل شنیع چونان هیولای شیطانی نمی‌نگرم. به تروریست‌هایی می‌اندیشیم که با آنها ملاقات کرده‌ام و افرادی که می‌دانم به گروه‌های تروریستی پیوسته‌اند، می‌اندیشیم و در ذهنم توجیه‌های آنها را در مقابل چیزی که انجام می‌دهند، مرور می‌کنم. با خودم با چنین اندیشه‌ای کلنجار می‌روم که چگونه یک جوان آرمان‌خواه می‌تواند باور کند که با کشتن مردم بی‌گناه با بی‌عدالتی مبارزه می‌کند و برای ساختن یک دنیای سالم‌تر می‌جنگد!

(برگرفته از متن کتاب)

   

اطلاعات کتاب‌شناختی:

عنوان: تروریست‌ها چه می‌خواهند؟

(روانشناسی سیاسی جنبش‌های تروریستی: از زیلات‌ها تا پایان داعش) 

نویسنده: لوئیز ریچاردسون 

مترجمان: خدیجه حیدری، عسگر قهرمانپور

ناشر: جوینده         

سال انتشار: ۱۴۰۰ 

تعداد صفحات: ۲۸۴ صفحه

 

   زمان انتشار: شنبه ١٦ دی ١٤٠٢ - ١٤:٣٦ | نسخه چاپي

خروج
همه حقوق وبگاه، از آن كتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر است. © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب و تصاویر وبگاه با ذکر منبع بلامانع است.