اخبار > رونمایی از «در جست‌وجوی آداب آبادانی در مکتب معماری یزد» در فرهنگستان هنر


          آیین رونمایی کتاب

         رونمایی از «در جست‌وجوی آداب آبادانی در مکتب معماری یزد» در فرهنگستان هنر

 

کتاب در جست‌وجوی آداب آبادانی در مکتب معماری یزد، در فرهنگستان هنر، رونمایی و نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، این فرهنگستان، با همکاری مرکز معماری اسلامی حوزه هنری، حوزه هنری انقلاب اسلامی، انتشارات سوره مهر، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، و گروه پژوهشی «والاآیین»، از جلد اول کتاب در جست‌وجوی آداب آبادانی در مکتب معماری یزد، به قلم محمدرضا اولیا، رونمایی می‌کند.
در جست‌وجوی آداب آبادانی در مکتب معماری یزد گزیده‌مقالات محمدرضا اولیا است که در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰، در نشریه‌های مختلف، منتشر و اکنون در این کتاب مدون کرده است.
در این مراسم، هادی ندیمی و سیدمحمد بهشتی و محمدرضا اولیا به سخنرانی می‌پردازند.
آیین رونمایی از کتاب در جست‌وجوی آداب آبادانی در مکتب معماری یزد، دوشنبه، ۱۴اسفند ۱۴۰۲، ساعت ۱۴ تا ۱۶، در تالار ایرانِ فرهنگستان هنر، برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این مراسم، به نشانی خیابان ولی‌عصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲، تالار ایران مراجعه کنند. 

درباره کتاب: (از صفحه ناشر)

معماری ایران، گنجینه‌ای درخشان است. شناخت و حفاظت از این گنجینه، روشن نگاه داشتن چراغی است که راه را از بی‌راه باز می‌نمایاند و مسیر را برای معاصران و آیندگان هموار می‌کند؛ پس معرفی و نشر آثاری که به روشنی راه گواهی می‌دهند و با دل و جان، روشنای آن را در عصر ما می‌گسترانند، بر ما فرض و بر آیندگان حق است. محمدرضا اولیاء از جمله اندیشمندانی است که نوشته‌های متنوع و فراوانی در زمینه معماری ایرانی اسلامی، مرمت، حکمت، و هنر اسلامی دارد اما انتشار محدود این مکتوبات در گذشته، دسترسی به آن‌ها را تا حدی دشوار نموده است. از این رو، با کسب اجازه از صاحب اندیشه، بر آن شدیم تا به نشر آثار وی بپردازیم.

دکتر اولیا در معرفی کتابش این چنین می‌گوید: «معماری و شهرسازی رایج در ایران در طیفی گسترده، شکاف عظیم تمدنی را به نمایش گذارده است. در میان دلایل مختلف احتمالی چنین عارضه‌ای، غفلت فراگیر نسبت به آداب آبادانی است. ترمیم شکاف یاد شده، به قدرت تشخیص از کم و کیف عارضه و توانایی‌ها در جستجوی راه‌حل‌های احتمالی بستگی دارد.»

«در جستجوی آداب آبادانی» علاوه بر پیشگفتاری از گروه پژوهشی والا و مقدمه دکتر هادی ندیمی از فصول ذیل تشکیل شده است: «هنر و معماری سنتی یزد»، «آشنایی با ویژگی‌های استاد حاجی علی اکبر آخوند (خرمی)»، نفهرست کلی آثار تاریخی یزد»، «بازار یزد»، «مسجد جامع فهرج یزد؛ اثر کم‌نظیر دوران انتقال»، «رباط زین‌الدین»، «یادمان‌ها»، «رسانه‌ای برای ارتباط با آیندگان»، «جایی برای زیارت»، «پیوند کاشی‌کاری سنتی و صنعت سرامیک»، «نیایش و آفرینش فضا»، «منکرات در معماری و شهرسازی یزد»، «میراث فرهنگی در کما»، «گزارشی از نهمین همایش بین‌المللی مطالعه و و حفاظت معماری خشتی در یزد»، «فرهنگ صیانت»، «از نظام مهندسی دیروز تا نظام مهندسی امروز»، «خواص توریست و تولید و مصرف فرآورده‌های اطلاعاتی در دانشکده‌های معماری و شهرسازی».

دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترای معماری و شهرسازی، کارشناسان معماری، کارشناسان مرمت، مدیران ستادی و اجرایی امور معماری و شهرسازی از مخاطبان اصلی کتاب «در جستجوی آداب آبادانی» هستند.


∎ اطلاعات کتاب‌شناختی: 

عنوان: در جستجوی آداب آبادانی؛ در مکتب معماری یزد  

نویسنده: محمدرضا اولیا

ناشر: سوره مهر

سال انتشار: ۱۴۰۲

تعداد صفحات: ۲۶۶ صفحه   


 

   زمان انتشار: شنبه ١٢ اسفند ١٤٠٢ - ١٧:٤٧ | نسخه چاپي

خروج
همه حقوق وبگاه، از آن كتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر است. © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب و تصاویر وبگاه با ذکر منبع بلامانع است.