اخبار > معرفی کتاب‌های «هنرنامه سیراف» و «مسوّده؛درآمدی تاریخی به جامعه شناسی خط در ایران»


          مروری بر کتاب‌های مهم هنر و زیباشناسی

         معرفی کتاب‌های «هنرنامه سیراف» و «مسوّده؛درآمدی تاریخی به جامعه شناسی خط در ایران»

 

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر کتاب «هنرنامه سیراف»، شامل مقالات و پژوهش‌های «همایش ملی میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج فارس» و «مسوّده؛ درآمدی تاریخی به جامعه‌شناسی خط در ایران»، نوشته عبدالرضا حسینی را منتشر کرد.

کتاب هنرنامه سیراف
بندر سیراف یکی از مهم‌ترین بنادر باستانی ایران در پهنه خلیج‌ فارس است که از دوران تاریخی، به‌ویژه از دوران ساسانی و سده‌های نخستین اسلامی به‌عنوان مرکز تبادلات بازرگانی ایرانیان با دیگر نقاط جهان شناخته شده بود. کاوش‌های باستان‌شناسی چند دهه اخیر در این بندر منجر به کشف بناهای یادمانی مهمی از قبیل خانه‌های اعیانی، گمرک‌خانه، کارگاه سفالگری، گورستان، قلعه ساسانی و یکی از قدیمی‌ترین مساجد ستون‌دار مربوط به سده‌های نخستین دوران اسلامی شده است که توجه باستان‌شناسان، مورّخان، معماران، هنرپژوهان و محققان بینارشته‌ای را به خود معطوف داشته است. 
کتاب هنرنامه سیراف
، که به مناسبت برگزاری «همایش ملی میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج فارس» توسط پژوهشکده هنر منتشر شده است، در این کتاب پس از پیشگفتاری با عنوان «سیراف در گستره تمدن ایران» به قلم علی تقوی، سرپرست پژوهشکده هنر و مقدمه محمداسماعیل اسمعیلی جلودار، دبیر علمی همایش مذکور، دربردارنده بیست مقاله علمی و پژوهشی دربارۀ میراث فرهنگی و هنری بندر تاریخی سیراف است که به کوشش و قلم تنی‌چند از استادان و پژوهشگران کشور، در تحلیل و تبیین هنر و معماری و میراث فرهنگی شهر سیراف از زوایای مختلف به نگارش درآمده است که خود گواه و تأکیدی بر ضرورت اهتمام بیشتر در حفظ و صیانت از میراث ارزشمند فرهنگی و هنری این بندر تاریخی است.

شایان ذکر است «همایش ملی میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج فارس» به همت پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر و با همکاری انجمن علمی باستان شناسی ایران در ۱۹ دی‌ماه ۱۴۰۲ در فرهنگستان هنر برگزار شد. همچنین این همایش در پایگاه استنادی علوم  جهان اسلام (ISC) ثبت و دارای اعتبار علمی است. کتاب هنرنامه سیراف، را انتشارات پژوهشکده هنر (وابسته به فرهنگستان هنر) در ۴۴۶ صفحه منتشر کرد.

 

 اطلاعات کتاب‌شناختی: 


عنوان: هنرنامه سیراف 
مجموعه مقالات «همایش ملی میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج فارس» 
نویسنده: گروه نویسندگان
ناشر: پژوهشکده هنر
سال انتشار: ۱۴۰۲
تعداد صفحات: ۴۴۶ صفحه    

∎ کتاب مسوّده؛ درآمدی تاریخی به جامعه‌شناسی خط در ایران

کتاب مسوّده؛ درآمدی تاریخی به جامعه‌شناسی خط در ایران، با یک پیشگفتار و مقدمه، شامل چهار فصل با عناوین «پیکربندی خط»، «ساختار اجتماعی خط»، «طبع ملایم و صورت های زیبا: پیدایش هنر خوشنویسی» و «حضور تاریخی خط» است.

 تاریخ‌نگاری فرهنگ و تمدنِ این حوالی از سه جهت در تنگنا است. نخست اینکه روایت‌های غالبِ شرق‌شناسی سایۀ سنگین خود را بر روش کار یا محتوا و نتایجِ پژوهش‌ها انداخته است. از این‌رو، تلاش برای یافتن راهی دیگر، نظریه‌ای درون‌بود و تجربه‌ای سرحدی، اگر نه حتی ضروری، ولی ارزشمند است؛ دوم اینکه در فرایند تخصصی‌شدن و مرزبندی‌های صنفی و آکادمیک، امکان حرکت بین‌رشته‌ای و حضور در عرصه‌های مختلف در نسبت با یک موضوع، حداقلی است و هنوز نتوانسته جسارت کافی برای حضور پیدا کند؛ سوم اینکه وجه ایجابی تحلیل­ها، در مقابل وجه سلبی و انتقادی از یک‌سو و وجه توصیف‌گری منفعلانه از سویِ دیگر، کم‌رمق است و جایِ زیادی برای ایجاد چشم‌اندازهای عملی نتواسته پیدا کند. این کتاب که برای گذر از این تنگناها نوشته شده، متمرکز بر خط است. خط در زبان فارسی همزمان به سامانه نوشتن، قواعد صوری نوشتار و هنر خوشنویسی اطلاق می‌شود. این ایهام در معنا، نقطه عزیمت تاریخ خط است.

کتاب «مسوّده؛ درآمدی تاریخی به جامعه‌شناسی خط در ایران»،نوشته عبدالرضا حسینی در ۳۶۵ صفحه توسط انتشارات پژوهشکده هنر منتشر شده است.

 

 اطلاعات کتاب‌شناختی: 


عنوان: مسوّده؛ درآمدی تاریخی به جامعه‌شناسی خط در ایران        
نویسنده: عبدالرضا حسینی
ناشر: پژوهشکده هنر
سال انتشار: ۱۴۰۲
تعداد صفحات: ۳۶۵ صفحه  

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٤ ارديبهشت ١٤٠٣ - ٠٩:٢٨ | نسخه چاپي

خروج
همه حقوق وبگاه، از آن كتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر است. © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب و تصاویر وبگاه با ذکر منبع بلامانع است.