اخبار كتابخانه و مرکز اسناد


با هدف تأمین و سازماندهی منابع و اطلاعات تخصصی هنر
زمینه همکاری مشترک کتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر با ایرانداک بررسی شد.
در نشستی مشترک، به میزبانی کتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر، زمینه‌های همکاری این کتابخانه با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، در تأمین و سازماندهی منابع و اطلاعات تخصصی هنر بررسی شد.
 ١٨:٠٣ - يکشنبه ١٦ بهمن ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
در گرامی‌داشت میلاد پیشوای پارسایان جهان، علی علیه‌السلام
معرفی «دانشنامه امام علی علیه‌السلام»
«دانشنامه امام علی علیه‌السلام»، در زمینه شخصیت، سیره و اندیشه‌های امیرالمؤمنین علی‌ بن ابی طالب (ع)، و پدیده‌های معاصر و پس از عصر آن حضرت که پیوندی وثیق با شخصیت و مکتب آن بزرگوار دارد، تدوین و منتشر شده است.
 ١٧:١٦ - يکشنبه ١٦ بهمن ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
در گفتگو با رضا فراستی، پژوهشگر برجسته حوزه اسناد، بررسی شد.
سازماندهی و توصیف اسناد آرشیوی هنر؛ الگوها و استانداردها (۱)
در نخستین نشست‌ تخصصی با موضوع «سازماندهی و توصیف اسناد آرشیوی هنر، الگوها و استانداردها»، با حضور دکتر «رضا فراستی»، پژوهشگر برجسته حوزه اسناد و مدیر سابق اطلاع‌رسانی «مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران»، مسائل و چالش‌های مدیریت و سازماندهی اسناد هنری در مراکز آرشیوی، بررسی شد.
 ١٢:٥٥ - جمعه ٧ بهمن ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
مروری بر کتاب‌های مهم هنر و زیباشناسی
«هنر چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند؟»، آلن دوباتن و جان آرمسترانگ
آلن دوباتن و جان آرمسترانگ در کتاب «هنر چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند؟»، روشی جدیدی در تفسیر هنر معرفی می‌کنند، یعنی هنر به عنوان نوعی درمان. ادعای نویسندگان این است که برخی از آثار هنری، راه‌حل‌های مؤثری برای حل مشکلات ما ارائه می‌دهند،
 ٠٨:٤٩ - جمعه ٧ بهمن ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتاری به قلم ایران‌شناس فقید، منوچهر ستوده
جاده  ابریشم، هرگز وجود نداشته است!
پژوهشگران ایرانی که دربارۀ جادۀ ابریشم قلم فرسایی کرده‌اند، اغلب جمله ای به این مضمون می‌‌نویسند که «می‌دانیم این نامگذاری مربوط به سدۀ ۱۹ میلادی است و سابقۀ تاریخی ندارد» و سپس به سخن شان دربارۀ جادۀ ابریشم ادامه می‌دهند! در این گفتار منوچهر ستوده به نقد تاریخی عنوان جاده ابریشم می‌پردازد.
 ٢٢:٢١ - جمعه ٣٠ دی ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
مروری بر کتاب‌های مهم هنر و زیباشناسی
«تاریخ مفاهیم بنیادین زیبایی‌شناسی»، ووادیسواف تاتارکیویچ
ووادیسواف تاتارکیویچ در کتاب «تاریخ مفاهیم بنیادین زیبایی‌شناسی» به پژوهش، تحلیل و بررسی شش مفهوم در تاریخ زیبایی‌شناسی می‌پردازد. کتاب تاریخ بنیادین زیبایی‌شناسی ابتدا به صورت مجموعه‌ای از مقاله‌های مستقل از هم در نشریات معتبر اروپایی منتشر شد و در ادامه تاتارکیویچ با اعمال تغییرات و تکمیل بحث‌های ارائه شده، آن‌ها را در قالب اثری واحد معرفی کرد.
 ١٨:٥٣ - چهارشنبه ٢٨ دی ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
با حضور، دبیر و نایب رئیس شورای سیاستگذاری و تأمین منابع علمی وزارت عتف بررسی شد.
الگوها و نرم‌افزارهای سازماندهی منابع کتابخانه و اسناد آرشیوی در ایران
با حضور سید ابراهیم عمرانی، دبیر و نایب رئیس شورای سیاستگذاری و تأمین منابع علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، الگوها و نرم‌افزارهای سازماندهی منابع کتابخانه و اسناد آرشیوی در ایران بررسی شد.
 ٢٢:٤٣ - يکشنبه ٢٥ دی ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
شعری از آیت‌الله محمدحسین غروی اصفهانی (کمپانی)
به مناسبت زادروز بانوی آب و آیینه، حضرت فاطمه زهرا (س)
محمدحسین غروی اصفهانی (۱۲۹۶ ـ ۱۳۶۱ هـ. ق) معروف به «کمپانی اصفهانی»، فقیه، اصولی، شاعر و عارف مشهور معاصر و از شاگردان آخوند خراسانی بود. مکتب علامه غروی در علم اصول و فقه، و در حکمت و فلسفه را می‌توان از مکاتب جریان‌ساز و تأثیرگذار دانست که تنها بخشی از ثمرات آن، تربیت بزرگانی چون میرزا محمود حسینی زنجانی، محمدرضا مظفر، سید محمدهادی میلانی، سید محمد حسین طباطبایی، محمدتقی بهجت و دیگر دانشمندان علوم دینی است.
 ١٥:١٢ - جمعه ٢٣ دی ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

همه حقوق وبگاه، از آن كتابخانه و مرکز اسناد فرهنگستان هنر است. © ۱۴۰۱ استفاده از مطالب و تصاویر وبگاه با ذکر منبع بلامانع است.